Poradniki

Poradnik jak poprawnie zmierzyć małą stópkę

Wiemy, jak ważne jest prawidłowe zmierzenie stopy dziecka, ale każdy, kto kupował buty dla malucha, wie, że jest to nie lada wyzwanie. Przecież nawet dwulatek nie powie, czy jest mu wygodnie. Dzieci potrafią bez problemu chodzić w butach nawet o dwa rozmiary za małych, dlatego tak ważne jest aby prawidłowo zmierzyć stopę. Dlatego przedstawiamy trzy praktyczne sposoby jak sprytnie zmierzyć stopę dziecku i kupić buty w dobrym rozmiarze.

1. Mierzenie stopy przy ścianie

Podłóż kartkę papieru pod stopę dziecka i dosuń ją do ściany. Ustaw dziecko przy ścianie tak, aby za piętą był kąt prosty. Zaznacz długość najdłuższego palca dla obydwu stóp . Proszę pamiętać, że nie zawsze duży palec jest tym najdłuższym palcem. Następnie zmierz długość od ściany do najdłuższego palca. Pamiętaj, że stopy mogą się różnić długością i wtedy bierzemy pod uwagę długość stópki większej.

2. Mierzenie stopy w pudełku

Nóżkę dziecka możemy zmierzyć w kartonowym pudełku np. po naszych butach. Włóż nóżkę dosuwając piętę do jednego boku, następnie dokładnie zaznacz koniec najdłuższego paluszka. Sięgnij po centymetr i zmierz długość stopy. Drugą stopę mierzymy podobnie.

3. Obrysowanki

Ułóż na podłodze kartki i postaw na nie dziecko. Trzymając pionowo kolorowy flamaster obrysuj kształt stóp. Będzie Ci łatwiej najpierw obrysować jedną stopę, a potem drugą. Następnie zmierz stopę od najbardziej wysuniętego miejsca na pięcie do najbardziej wysuniętego punktu przy palcach. Możesz zaangażować dziecko do wspólnego pokolorowania obrysu stóp.

Dwie najważniejsze rzeczy których należy unikać podczas mierzenia butów i wybieraniu odpowiedniego rozmiaru.

1. Uciskanie butów

Bardzo często podczas mierzenie butów rodzice zakładają bucika na stópkę dziecka i sprawdzają przez buta gniotąc go z przodu czy jest dobry. Jest to złe postępowanie , gdyż robiąc to dziecko czuje ucisk i automatycznie podwija paluszki. Rodzic jest przekonany , że w buciku z przodu pozostaje dużo miejsca, o tymczasem najprawdopodobniej go brakuje.

Taka sama sytuacja zdarza się jeżeli szukamy miejsca z tyłu , wkładając palec za piętę. Najczęściej dziecko przesuwając nóżkę do przodu również podkurcza paluszki.

2. Wybieramy rozmiary

Często w naszej pracy spotykamy się z sytuacjami , że rodzice chcą zakupić bucika następnego z rozmiaru, nie mierząc ani stopy , ani buta. Przykład: dziecko nosi rozmiar 21 to następny bucik powinien być w rozmiarze 22 nie zwracając uwagi na firmę z której tego buta wybierają .

Np. Firma Emel w rozmiarze 21 posiada długość wkładki 13,1 cm a firma Superfit w rozmiarze 21 posiada długość wkładki 13,7 a nawet w niektórych modelach 14 cm.

Sugerując się tylko rozmiarem robimy duży błąd w doborze buta dla dzieci.

Zawsze mierzymy stopę dziecka i wkładkę w buciku. W zależności od modelu buta dodajemy od 5 do 8 mm zapasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *